Amazonda Satış Yapmak İçin Ne kadar Lazım? Tüm Detaylarıyla Gider Hesaplaması

Amazonda Satış Yapmak İçin Ne kadar Lazım? Tüm Detaylarıyla Gider Hesaplaması
play
22 Şubat 2019

Amazon’da satış yapmak için başlangıçta ne kadar bütçe gerekli?

Dünyanın en büyük e-ticaret sitesi hiç kuşkusuz Amazon’dur. Amazon sitesinde satış yapmanız için süreci iyi bilmeniz gerekir. Amazonda satış 2 şekilde gerçekleşir. Birincisi kendinize bireysel hesap açmalısınız. Bireysel hesaplar için ücret ödemezsiniz.

Sattığınız ürün başına komisyon alınır. Ek gelir elde etmek istiyorsanız bireysel hesap açarak ticaretinizi büyütemezsiniz. Bireysel hesap açanlar PPC reklamları, rapor alma gibi birçok avantajı kullanamaz. Bu yüzden sizlere bireysel hesap yerine ikinci yöntem olan profesyonel hesap açmanızı tavsiye ediyoruz. Profesyonel hesap açtığınızda aylık 40 dolar ödersiniz.

Profesyonel hesap açanlar Amazon FBM kullanabilirler. Bu yöntemle amazonda satış yaparken satıcılar müşterilerine kendi depolarında olan ürünleri gönderebilirler. Amazon üzerinden satılan ürünleri kendi imkanlarıyla kargo yapıp müşterilerine ulaştırırlar. İlk defa ürün listeleyen birisiyseniz Amazon Buy Box ilerleyen zamanlarda alabilirsiniz. FBM yönetiminde Amazon PPC reklam açmanıza izin verilmez.

Amazon’da kullanabileceğiniz ikinci yöntem ise Amazon FBA yöntemidir. Bu yöntemi ek gelir elde etmek isteyen yaptığı ticareti her geçen gün büyütmek isteyen satıcılar kullanılır. FBA ile müşteri Amazon’un tüm imkanlarından faydalanabilir. Bu yöntemle Amazon içinde yer alan PPC reklamları, rapor alma gibi imkanlardan faydalanabilir.

Amazon FBA profesyonel satış hesabı açtığınızda Amazon sizden 40 dolarlık üyelik hesabı alır. İlk kayıt ücretini kredi kartından ödeyebilirsiniz. Hesap açıp ilk ay satış yapamadığınız zaman Amazon müşteri hizmetlerine bağlanarak sizden kestikleri 39 dolarlık abonelik ücretini geri isteyebilirsiniz.

Satış yapacağınız ürünle ilgili hesaplama yaparken amazon size üründen ne kadar komisyon alacağınızı hesaplar. Maliyet oluştururken reklam ve promosyon giderlerini de hesaplamalısınız. Satıcıların hataları genelde buradan kaynaklanır. Ürün rekabetine göre satış hedefleri belirlemelisiniz. Reklam maliyetlerini iyi hesaplamalısınız. Aksi takdirde gün sonunda elinizde hiçbir şey kalmaz.

Alibaba’daki tedarikçilerden nakliye ve gümrük vergileri dahil fiyat almalısınız. Bütçe hesaplarken stok yenilemeyi göz önünde bulundurmanız gerekir. İkinci siparişi çok iyi ayarlamalısınız. Aksi takdirde stoklarınız tükendiğinde listeniz stok yok durumuna düşer. Bu da satış kaybına yol açar.

Paylaş
Yorumlar

İlk yorum yapan siz olun...


Yorum Yapın

işleminiz sürüyor,lütfen bekleyiniz..